Kūdikio vystymasis: odos sluoksniai

Kūdikio odelė yra ypatinga ir plona. Sužinokite, kaip vystosi odos sluoksniai ir geriausius būdus rūpintis kūdikiu, kad šis procesas geriau vyktų.

Kūdikių odelė: mokslas apie ją

Neteisinga manyti, kad kūdikio oda yra tokia pati, kaip suaugusiųjų, – odos sluoksniai yra ypatingos formos ir dar nevisiškai išsivystę.

Svarbus odos vaidmuo

Oda yra didžiausias kūno organas: ji saugo kūdikius ir suaugusiuosius nuo mikrobų, padeda reguliuoti kūno temperatūrą ir leidžia pajusti šilumą ir šaltį, liesti daiktus.

Kūdikio ir suaugusiojo odos skirtumas

Tikriausiai pastebėjote, kad mažylio oda yra nuostabiai minkšta. Taip yra dėl to, kad jos struktūra ir funkcinės savybės šiek tiek skiriasi nuo suaugusiojo.
Kūdikio odelė yra tokia trapi ir plona, kadangi jos išorinis sluoksnis plonesnis ir mažiau elastingas už suaugusiojo. Štai kodėl daugybei kūdikių pasireiškia sauskelnių sukeltas paraudimas, kuris atsiranda dėl sauskelnių trinties į odą. Be to, kūdikiams kyla rimtas nudegimo dėl UV spindulių pavojus.
Kadangi kūdikio odos barjeras dar nevisiškai išsivystęs, ji labiau pažeidžiama ant odos patekusiems išoriniams dirgikliams. Taip pat tai reiškia, kad kūdikio odelė negali sulaikyti drėgmės taip kaip suaugusiojo ir ji greičiau susigeria bei greičiau prarandama.

Odos sluoksniai veikia tobulai suderintai vieni su kitais.

Trys skirtingi išsivystę odos sluoksniai sąveikauja tarpusavyje, kad apsaugotų mūsų vidinius organus ir kontroliuotų tai, kaip suvokiame temperatūrą ir lytėjimą.

Smagūs faktai apie kūdikių odelę, kurių galbūt nežinote

  • Kūdikiai turi mažiau prakaito liaukų nei suaugusieji, todėl negali gerai reguliuoti kūno temperatūros.
  • Kūdikių odelė linkusi itin greitai užgyti.
  • Itin dažnai kūdikiams pasireiškianti egzema atsiranda dėl to, kad jų oda sausesnė nei suaugusiųjų. Tačiau daugeliu atvejų ši būklė praeina iki subrendimo.
  • Kūdikiai taip pat linkę į aknę – įprastai geriausias dalykas, kurį galite padaryti, leisti jai užgyti pačiai.

Kokie yra skirtingi odos sluoksniai?

Odą sudaro trys skirtingi sluoksniai:

 

  • Viršutinis sluoksnis, dar kitaip vadinamas epidermiu, veikia kaip barjeras ir lemia mūsų odos spalvą bei apsaugo kūną. Šiame sluoksnyje taip pat yra nervų galūnės, padedančios pajusti daiktus.
  • Už jo yra derma, kurią sudaro prakaito liaukos, plaukų folikulai ir jungiamasis audinys. Derma yra glaudžiai sujungta su epidermiu. Kolagenas ir kito tipo jungiamieji audiniai odai suteikia tamprią, lygią tekstūrą.
  • Paskutinis ir giliausias sluoksnis – poodinis riebalinis sluoksnis arba hipodermis, kurį sudaro riebalinis audinys, jame yra didesnės kraujagyslės ir nervai. Jame saugoma energija, jis suteikia minkštumo ir izoliuoja.


Kūdikio odelės vystymasis

Mažyliui augant, auga ir jo oda – svarbu stebėti odos vystymąsi augant kūdikiui.

Ko galiu imtis, kad padėčiau kūdikio odelei vystytis?

Tinkamai ir tinkamais odos priežiūros produktais rūpinantis kūdikio odele, ji gaus viską, ko jai reikia vystytis. Užtepkite NIVEA „Baby Caring Oil“ su migdolų aliejumi, kad intensyviai sudrėkintumėte ploną jauną odelę.

Kūdikio odelės vystymasis: pagrindai

Ką tik gimusio kūdikio odelė yra labai plona ir jautri. Per kelis pirmuosius mėnesius oda stiprės ir vystysis, kad taptų storesnė ir mažiau permatoma. Jai tapus mažiau permatomai, ji yra mažiau jautri galimiems dirgikliams. Be to, prakaito liaukoms taps žymiai lengviau veikti.
Mielam mažyliui augant, keičiasi ir jo odos atspalvis – pirmaisiais 4 metais oda vystosi daugiausiai.
Pirmaisiais mėnesiais gali pleiskanoti kūdikio galvytė. Nesijaudinkite, tai nekenkia – po kelių mėnesių pleiskanojimas išnyks. Kūdikiui pradėjus vaikščioti, kūdikio ir suaugusiojo odos struktūriniai ir funkciniai skirtumai lėtai išnyksta.

Jūsų kūdikio odelė skirtingo amžiaus tarpsniais

0–1 mėn.

Mažiau nei prieš mėnesį gimęs kūdikis turi pačią trapiausią odelę. Pradžioje ji gali būti padengta smulkiais plaukeliais arba būti šiek tiek purpurinės spalvos – tai visiškai normalu. 

Jūsų kūdikio odelė skirtingo amžiaus tarpsniais

1–3 mėn.

Vis dar įprasta, kad tokio jauno amžiaus kūdikiams pasireiškia odos sudirginimas. Ji vis dar pratinasi prie aplinkos po devynių mėnesių gimdoje. Stebėkite, ar nėra nepraeinančios arba egzemos su daug žaizdų ar sauskelnių sukelto paraudimo.

Jūsų kūdikio odelė skirtingo amžiaus tarpsniais

3–6 mėn.

Dabar jau išsivystęs kūdikio natūralus odos barjeras, todėl ramiai galite maudymuisi naudoti tam tikrus produktus. Stenkitės stimuliuoti kūdikio lytėjimo pojūčius, naudodami įvairias medžiagas.

Jūsų kūdikio odelė skirtingo amžiaus tarpsniais

6–12 mėn.

Maždaug šešių mėnesių kūdikį saugu trumpam išnešti į saulę. Būtinai gausiai užtepkite kūdikiams nekenkenčio losjono nuo saulės, pvz., NIVEA „Baby SUN Protection Lotion SPF 50+“.

Jūsų kūdikio odelė skirtingo amžiaus tarpsniais

1 ir daugiau metų

Atėjus pirmajam kūdikio gimtadieniui, odos sluoksniuose įvyko daug vystymosi etapų, todėl pastebėsite, kaip pakito jos elastingumas.

Rūpinimasis mažo kūdikio oda

Jautriai kūdikio odelei svarbi tinkama odos priežiūra – sužinokite, kaip užtikrinti, kad kūdikis gautų viską, ko jam reikia vystytis.

Kada geriausias metas drėkinti?

Geriausias metas kūdikio odelei drėkinti – iš karto po maudynių, kadangi tai laikas, kai oda sugers didžiąją dalį drėgmės ir gaus daugiausiai naudos. 

3 kūdikio odos priežiūros patarimai, kurių nenorite praleisti

  • Stenkitės, kad maudymosi laikas būtų trumpas ir smagus – pernelyg ilgai maudantis, oda gali išsausėti dar labiau.
  • Apsaugokite mažylio odą nuo šalčio ir vėjo – ant mažų rankučių būtų gerai uždėti pirštines.
  • Stenkitės, kad kuo ilgiau kūdikio nepasiektų saulės spinduliai. Jei to nepavyksta išvengti, uždėkite kepurę ir naudokite losjoną nuo saulės.

Drėkinimo svarba

Kūdikių oda, kaip ir suaugusiųjų, gali būti sausa – iš esmės ši būklė gali būti daug sunkesnė, kadangi odos sluoksniai yra tokie trapūs. Štai kodėl svarbu mažyliui parinkti gerą drėkiklį.
Labai svarbu, kad pasirinktame drėkiklyje būtų švelnių sudedamųjų dalių, kurios ramina ir rūpinasi jautria odele. *NIVEA „Baby Moisturising Lotion“* su alijošiumi saugo odą 24 valandas per parą ir daro ją sveiką bei minkštą.
Nebijokite šio drėkiklio užtepti tris ar keturis kartus per dieną, jei mažylio oda yra ypač sausa.