Kūdikio vystymasis: oda ir prisilietimai

Ateina labai jaudinantis laikas, kai pradeda vystytis mažylio pojūčiai ir jis gali sužinoti apie prisilietimo pojūčius – sužinokite, kokių kūdikio etapų laukti.

Kūdikio etapai: skirtingi vystymosi etapai

Visi kūdikiai vystosi skirtingu tempu, tačiau naudinga žinoti apytikslius vaiko vystymosi etapus.

Kūdikio etapai – labai ypatingos akimirkos

Jūsų kūdikio pirmosios nuostabios akimirkos, kurias prisiminsite amžinai. Pirmieji žingsniai ar pirmasis juokas – tas ypatingas laikas yra skirtas mėgautis.

Tačiau svarbu nesutelkti pernelyg dėmesio į konkrečius vystymosi etapus ir nepamiršti, kad visi kūdikiai skirtingi. Jei mažylis šiek tiek vėliau pasiekia vieną vystymosi etapą, taip gali būti dėl to, kad jis savo energiją skiria kitam pojūčiui.

Prisilietimų pojūtis pradedamas tyrinėti iš karto po gimimo – tai svarbi mažylio mokymosi raidos dalis.

Kada kūdikiai gali matyti?

Pirmuosius gyvenimo metus regėjimas vystosi palaipsniui. Naujagimio regėjimas bus susiliejęs, gali prabėgti pirmasis mėnuo, kol jis galės sufokusuoti arti esančius daiktus ir užmegzti akių kontaktą. Iki aštunto mėnesio regėjimas paryškės ir mažylis galės matyti toliau esančius daiktus.

Pagrindiniai vaiko vystymosi etapai: oda ir prisilietimai

1–3 mėn.

Šis itin mažas mielas mažylis pradės suprasti, kaip rankomis suimti daiktus. Netgi galite pastebėti, kad jis bando suimti priešais kabantį daiktą, tačiau tikriausiai jis negalės pakankamai koordinuoti žvilgsnio, kad jį pagriebtų.

Pagrindiniai vaiko vystymosi etapai: oda ir prisilietimai

4–6 mėn.

Dabar kūdikis pradės įvaldyti rankas. Pastebėsite, kad mažyliui patiks sugriebti ir traukti kokį nors prieš jį esantį daiktą – todėl saugokite kaklo papuošalus ir plaukus!

Pagrindiniai vaiko vystymosi etapai: oda ir prisilietimai

7–9 mėn.

Šiuo etapu judėjimas iš tiesų prasideda. Galbūt kūdikis jau pradėjo šliaužti arba vartytis. Trintis gali neigiamai paveikti jo ploną odelę, todėl ja rūpinkitės naudodami gerą kremą, pvz., *NIVEA „Baby Moisturising Lotion“*. 

Pagrindiniai vaiko vystymosi etapai: oda ir prisilietimai

10–12 mėn.

Paskutiniame pirmųjų metų vystymosi etape įvyksta daug pokyčių. Jūsų mažylis išmoks suimti daiktus tarp nykščio ir smiliaus, judėti kambaryje prisilaikant už baldų ir galbūt netgi žengti pirmuosius tikrus žingsnius.

Pagrindiniai vaiko vystymosi etapai: oda ir prisilietimai

1 ir daugiau metų

Prabėgus pirmiesiems metams, ji / jis pradės vystyti įgūdžius, pavyzdžiui, pats valgyti ir gerti, stumti ir traukti žaislus bei pasilenkus paimti daiktus. 


Kaip galiu padėti kūdikiui vystytis?

Tėvai vaidina svarbų vaidmenį vaikų vystymesi. Sužinokite, ko galite imtis kūdikio jutiminiam vystymuisi paskatinti.

Kūdikio pojūčių treniravimas

Mažyliui augant, jis pradeda vis labiau tyrinėti jį supantį pasaulį, todėl pradeda vystytis jo pojūčiai. Stimuliuojant kūdikio lytėjimo pojūtį, gali pagreitėti jo fizinis ir protinis vystymasis.

Dažnai pojūčius stimuliuoja kasdienė veikla. Kai keičiate kūdikio sauskelnes, pasakokite jam, ką darote. Galite jam duoti šiek tiek vatos arba servetėlę kūdikiams, kad galėtų priprasti prie skirtingų tekstūrų.

Nepamirškite taip pat išnaudoti kuo daugiau maudynių laiko! Tai gali būti puiki galimybė mažylį išmokyti apie skirtingus odos pojūčius, pvz., drėgnos ir sausos odos, šilumos ir šalčio.

Duokite kūdikiui įdomių, tačiau saugių daiktų, į kuriuos jis, gulėdamas lopšyje arba važiuodamas vežimėlyje, galės žiūrėti ir liesti. Tai puikus būdas jį užimti ir nuolat mokyti, kadangi jis pripras prie skirtingų daiktų teikiamų pojūčių.

Laiko žaidimams svarba

Laikas žaidimams – tai laikas, kai kūdikis gali susipažinti su skirtingomis formomis, spalvomis ir tekstūromis, kurios jam padės pažinti jį supantį pasaulį. Nepamirškite naudoti interaktyviųjų žaislų, kurie sukasi aplink, iššoka ir skleidžia garsus.

Kūdikio masažas skatina vystytis odą

Ryšiui užmegzti ir rūpinantis kūdikio plona odele nuo ankstyvo amžiaus reikalingas fizinis kontaktas. Pamėginkite NIVEA „Baby Caring Oil“, kurį švelniai įmasažuokite į mažylio odelę po maudynių. Jis padės išsaugoti drėgmę odos viduje ir švelniai valys odą.

Pagrindiniai patarimai kūdikio vystymuisi skatinti

  • Kalbėkite su savo mieluoju, tai padės vystytis jo kalbiniams įgūdžiams.
  • Leiskite mažyliui liesti ir tyrinėti įvairius paviršius, kad sužinotų apie aplinką.
  • Venkite televizoriaus ir kompiuterių – žmogiškoji sąveika svarbi kūdikiams kaip tiesioginis atsakas.
  • Tinkamai rūpinkitės kūdikio odele, kad ji stiprėtų ir vystytųsi. Labai svarbu naudoti kūdikiams skirtą NIVEA „Baby Soft Shampoo & Bath“.